AUTO - GUM
SYSTEM ZAMÓWIEŃ INTERNETOWYCH +
Elektromechnika, mechanika, klimatyzacja
Naprawimy Twoje auto od A do Z
Kup i wymień opony!
Wymień opony zanim będziesz musiał wymienić auto
Wymiana opon
Sprzedaż detaliczna, serwisy
Oferta
Hurt
Obsługa flot

Sri Lanka, kraina herbaty i uprawy drzewa kauczukowego.

Cześć

Pewnie zastanawiałeś się skąd pochodzi guma do produkcji opon?

Jednym z około 200 składników opony jest kauczuk pochodzący z plantacji  drzew kauczukowych.

Wakacje 2019,  nasz obiektyw zwiedza egzotyczną i dość odległą od Polski, Sri Lankę, rośnie tutaj drzewo kauczukowe, to kraj wolny od wojny domowej dopiero od 10 lat. Trwała ona przez 30 lat. Nie jest to jedyny kraj w regionie Azji gdzie uprawiane są ''gumowe'' drzewa, do producentów kauczuku naturalnego nalezy zaliczyć również Tajlandię.

Lankijczycy produkują tutaj sporo kauczuku z którego po zebraniu i odpowiednim przerobieniu, koncerny produkują gumę do opon, jednak kraj jest znany przede wszystkim z produkcji wysokiej jakości herbaty, zaczynał tutaj uprawę herbaty Sir Thomas Lipton i hodował drzewka herbaciane w górach.
Kraj jest dla nas dość egzotyczny, ludnośc jest dość biedna, niezniszczona natura, kopalnie diamentów, uprawy palm kokosowych.

Jak podaje Stowarzyszenie Krajów Produkujących Kauczuk Naturalny (ANRPC), oczekuje się, że produkcja kauczuku naturalnego spadnie w tym roku znacznie więcej niż wcześniej oczekiwano. Jak donosi stowarzyszenie, obecnie oczekuje się, że w 2020 r. Wydobędzie się 13 130 mln ton kauczuku naturalnego, co oznacza spadek o 4,7 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. W kwietniu stowarzyszenie prognozowało wydobycie na poziomie 13 433 miliony ton. Zmiany te zbiegły się w czasie z podobną prognozą, która znacząco zmniejsza globalne zapotrzebowanie na kauczuk naturalny, który obecnie zakłada ANRPC na poziomie 12 904 mln ton na 2020 r.

Na zdjęciu poniżej widać drzewo kauczukowe z którego pozyskiwany jest kauczuk z angielskiego '' natural rubber'' niezbędny do wyprodukowania opony.

Oczywiście w procesie technologicznym jest on miksowany z innymi składnikami i w efekcie powstaje surowa opona którą znamy z naszych samochodów.

Następnie poddaje się ją procesowi wulkanizacji, potem lezakuje i jest dytrybuowana do magazynów, prózniej do serwisów i w efekcie końcowym ląduje na naszych felgach.

Na kolejnym zdjęciu widać plantację herbaty, która potem ląduje na naszych stołach, najpierw jednak liście zbierają kobiety, potem są suszone i trafiają do sprzedaży.

 

 


 

Dobry mechanik 2020, wulkanizacja, akumulatory, opony, felgi, wymiana opon - Certyfikat Bardzo Dobry Serwis